Search
  • gillon1

האם יש מחיר לזכרונות המשפחתיים שלנו?


דווקא העידן הדיגיטלי שמריץ אותנו מהר מאוד קדימה ושאנחנו מגזימים בתשבוחות עליו - גורם לנו לעצור, לעשות חישוב מסלול מחדש ולשאול שאלות שפעם בכלל לא היינו חושבים עליהן.

המהפכה התעשייתית (מאמצע המאה ה - 18), זו שבעקבותיה דברים החלו לרוץ עבורנו מהר יותר ובקלות גדולה יותר הביאה אותנו היום למצב בו אנו רצים בעיקר מסביב לזנב של עצמנו ומנסים להתחבר מחדש לשורשים שלנו.

תרבות הצריכה שהחלה מאז וגורמת לנו היום להעריך מעט מאוד את השפע שהעולם הזה מציע לנו צמצמה מאוד את השיח למוצר – מחיר. אם משהו מעניין אותנו, אנחנו שואלים כמה זה עולה, מנהלים או לא מו"מ קצר בנוגע למחיר (אם יש בכלל מקום לכך), קונים ומגיעים עם זה הביתה. במרבית המקרים נעשה שימוש חד פעמי במוצר ואז הוא נזרק היכן שהוא במעמקי הארון ונשכח מהלב.

ככה זה. הקידמה הביאה אותנו לתרבות צריכה של כלום.

אנחנו עובדים כל היום, מוציאים לעצמנו את המיץ, קונים באשראי הרבה מעבר למה שאנחנו מסוגלים לממן ובסוף היום אין לנו כוח לדבר עם הילדים שלנו, בני הזוג שלנו או עם עצמנו.

העיקר שתוך כדי תנועה, במהלך היום, כמו האוכל המנחם שאנחנו מכניסים לגופינו מבלי לשים לב, רכשנו עוד כמה דברים דרך הרשת. היינו מרוצים מעצמנו לדקה שלמה ואחר כך מיהרנו לדבר הבא. כן, ככה בדיוק זה מרגיש, מילוי של כלום.

ואז, נתקלים במשהו שהופך לנו את הבטן, מעיר את הכמיהה שלנו לדברים שאנחנו זוכרים מפעם, השורשים שלנו ואנחנו מרגישים שאי אפשר להתקדם בלי זה.

ככה בדיוק קורה עם לא מעט מהלקוחות שמגיעים אליי לאחר שנתקלו בפוסט, או במודעה שעוסקת באלבומי תמונות, באיסוף זיכרונות ויצירת ספרייה של החיים. הם אהבו להשתעשע עם הרעיון שכשהילדים שלהם ישאלו שוב פעם איך הם היו כתינוקות - במקום להתאמץ לזכור באיזה כונן התמונות נמצאות הם יוכלו לשלוף להם אלבום שעוסק רק בהם.

"אפרת, הפוסט שלך עשה לי משהו. אבא שלי חוגג 70 והגיע הזמן להכין לו אלבום תמונות משפחתי שמרכז את מה שהיה לנו עד עכשיו ויש לנו הרבה. מאיפה מתחילים", כך שאלה אותי מ' שאחרי חודשיים הגישה לאביה במתנה אלבום יפהפה. עבדנו עליו לא מעט, התרגשנו הרבה והתוצאה הייתה שווה את זה.

החזרה הזו לבסיס, לזיכרונות המלטפים, לזמינות של רגעים שהיה לנו טוב בהם. רגעי האושר שהם אמבטיה של אור וחיוך עבורנו, אפילו אם זה רק לרגע. עוגנים קטנים שלנו כדי להעביר ימים שבהם התעוררנו על צד שמאל, או לא ממש בא לנו להסתער עליהם.

כמה זה עולה?

לו הייתי מוכרת מוצר בעלי אקספרס או באמזון לא הייתי מתרגשת מהשאלה הזו לרגע. כי במקרה כזה, מדובר במוצר שנעשה בייצור המוני, נקבע עבורו מחיר, משחקים מדי פעם עם ההנחות בתקופת סיילים ופה נגמר הדיון.

אבל, לא בכך אני עוסקת.

יש הבדל בין יצור המוני של חליפה שנמכרת בזארה במאות שקלים במקרה הרע ,לבין חליפת מעצבת שיוצרת רק כמה מהן וכל אחת עולה כמה אלפי שקלים ושווה את המחיר. כך נראה ההבדל בין דוכן בשוק לבין בוטיק. יחי ההבדל הקטן.

זה מה שאני עושה. חליפת מעצבת. אבל, רק חליפה אחת בכל פעם ואין דומה לה. מספר השעות ליצירת אלבום תמונות אחד מגיע למספר דו ספרתי והוא כולל חשיבה, יצירה, כתיבה, מיון, עיצוב וכמובן הדפסה פיזית.

כל אלבום הוא יחיד ומיוחד במינו.

בזמן שנעליים, גם אם עלו 1,500 ₪ והן נרכשו ללא אישור בן הזוג – מתבלות מתי שהוא בין העונה הראשונה לעונה השנייה שהן ננעלו – אלבום תמונות הוא נצחי, אינו מתבלה ועושה טוב בכל פעם שפותחים אותו.

לכן, אני רק שאלה - איך אפשר בכלל להשוות בין השניים?

אשמח מאוד להכין את אלבומים שלכם, רק הקדישו בבקשה וחישבו מה אתם בעצם מבקשים. למחיר אין בכלל משקל ביחס לערך הכה גדול שאתם מקבלים.

מאות האלבומים שהכנתי בחודשים האחרונים מדברים בעד עצמם. כשתגיעו לפגישה אתן לכם להחליט בעצמכם.

ממני, אוצרת הזיכרונות שלכם.

אפרת.


192 views
האוצרת ברשת
  • haotzeret Facebook

האוצרת- אוספת רגעים בזמן

שעות פעילות

ראשון-חמישי: 9:00-19:00

שישי: סגור

שבת: סגור

כתובת

רחוב ניל״י 4

רעננה, ישראל

054-660-4082

Ra'anana

© 2018 by Efrat Gilon. Design: Studio Ayal Pinhassi www.brandnpack.co.il

Photography: Adigital